Cennete Nasıl Agaç Dikilir?

Aşağa gitmek

Cennete Nasıl Agaç Dikilir?

Mesaj tarafından seyr-u suluk Bir Ptsi Eyl. 14, 2009 9:54 pm

Cennete Nasıl Agaç Dikilir?

Hz. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resulullah (as) buyurdular ki; “İki kelime vardır bunlar dilde hafif terazide ağır Rahman’a da sevimlidirler: Sübhânallâhi ve bihamdihî sübhânallâhi’l-azîm. (Allah’ım! Seni hamdinle tesbih ederim Yüce Allah’ım seni tenzih ederim) kelimeleridir. [Buhari Daavat 65]

Cennet'de Nasıl Ağaç Dikilir ?Peygamberimiz (s.a.v) buyurdu ki
- Cennetde ağaç yokdur. Oraya çok ağaç dikiniz!.
- Oraya ağacı nasıl dikelim dediklerinde
-Tesbîh tahmîd temcîd ve tehlîl okuyarak) buyurdu.
Yanî (Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber) diyerek Cennete ağaç dikiniz buyurdu.
Bir hadîs-i şerîfde
-Bir kimse Sübhânallahil'azîm ve bihamdihi derse onun için Cennetde bir ağaç fidanı dikilir buyurdu.

Görülüyor ki Cennet ağacı dünyâda harfler ve sesler şeklinde bu kelimeye yerleşdirilmiş olduğu gibi Cennetde bu kemâller ağaç şeklinde bulunmakdadır. Bunun gibi Cennetde bulunan herşey dünyâdaki ibâdetlerin iyi işlerin netîceleridir. Allahü teâlânın kemâllerinden herhangi biri bu dünyâda iyi sözlerde ve iyi işlerde yerleşdirilmiş olduğu gibi bu kemâlât Cennetde lezzetler nimetler perdesi altında meydâna çıkar. Bunun içindir ki oradaki lezzetleri nimetleri Allahü teâlâ beğenir. Bunları tadmak Cennetde sonsuz kalmağa ve Allahü teâlâya kavuşmağa sebeb olur.
***
Bir kul ibâdet ederken bu ibâdette bulunan her güzelliği ve iyiliği Allahü teâlâdan bilmelidir! Çünkü Onun güzel terbiye etmesinden ve ihsânındandır. İbâdette kusûr ve aşağılık bulunursa bunların hepsi kuldan gelmektedir. Kulun özünde bulunan kötülükden hâsıl olmaktadır. Hiçbir kusûru aşağılığı Hak teâlâdan bilmemelidir.

O makâmda yalnız iyilik güzellik ve kemâl vardır. Bunun gibi bu âlemde bulunan her güzellik ve üstünlük Allahü teâlâdandır. Her kötülük ve aşağılık da mahlûklardandır. Çünkü mahlûkların aslı özü ademdir. (Adem) de her kötülüğün ve aşağılığın başlangıcıdır. (Adem yokluk demektir.)

(Sübhânallahi ve bi-hamdihi) güzel kelimesi bu iki şeyi açıkca bildirmekdedir. Hak teâlânın tenzîhini ve takdîsini yani Ona yakışmayan aşağılıklardan ve kötülüklerden uzak olduğunu çok güzel bildirmektedir.

Bu güzel kelime şükür yapmağı hamd etmekle bildirmektedir. Çünkü hamd her şükrün başıdır. Hak teâlânın güzel sıfatlarına ve işlerine ve bütün ni’metlerine ve büyük ihsânlarına hamd kelimesi ile şükür edilmektedir. Bunun içindir ki hadîs-i şerîfde “Bir kimse bu güzel kelimeyi gündüz veya gece yüz kerre söylerse o gün veya o gece hiç kimse onun kadar sevâb kazanamaz. Ancak onun gibi söyliyen kazanır” buyuruldu. Başkalarının ibâdeti onunla nasıl bir olabilir ki o kimse bu güzel kelimenin son parçası ile bütün iyiliklerin ve ibâdetlerin şükrünü yapmış olmakdadır. Bu güzel kelimenin baş tarafı ise ayrıca Hak teâlâyı kötülüklerden ve aşağılıklardan tenzîh ve takdîs etmektedir. O hâlde bu güzel kelimeyi her gün ve her gece yüz kerre okumalıyız! İnsanları iyi işleri yapmağa ancak Allahü teâlâ kavuşturur.
***
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
"Cennetin ağaçları nehirleri dünyadakilere hiç benzemez. Orada olan herşey dünyadaki ibadetlerin iyiliklerin meyveleridir."

Peygamber efendimiz "Cennette ağaç yoktur. Tesbih tahmid temcid ve tehlil okuyarak Yani -Sübhanallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vAllahü ekber- diyerek oraya çok ağaç dikiniz" buyurdu. (Müj. m. 302)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
"Allah indinde en kıymetli söz -Sübhanallahi ve bihamdihi- dir." [Müslim]

"Günde yüz defa -Sübhanallahi ve bihamdihi- diyenin günahları deniz köpüğü kadar da olsa affedilir." [Müslim]

"Gece ibadet etmek kendine güç gelen veya malını hayra sarfetmekte cimrilik eden yahut düşmanla savaşmaktan korkan çokça -Sübhanallahi ve bihamdihi- desin. Çünkü bu Allah yolunda infak edeceği bir altın dağdan daha kıymetlidir." [Taberani]

"Dilde hafif terazide ağır ve bağışlayıcı olan Allah indinde en kıymetli iki cümle: -Sübhanallahi ve bihamdihi Sübhanallahilazim- dir" [Müslim]

Mektubattan seçmeler

_________________
Tam tutunduk derken tükenen hayat, asıl hayat olamaz...
Asıl kimsemiz odur ki, darlıkta dirlikte, varlıkta yoklukta bizimle olsun...
Allah, içinde sevgisini taşıyan kalbi çöplükte çürütmez..!

Dr. Muhammed Bozdağ

avatar
seyr-u suluk
...
...

Kadın Mesaj Sayısı : 502
Yaş : 31
Kayıt Tarihi : 20/10/07

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz