Başarılı Kalmak Disiplin İşidir

Aşağa gitmek

Başarılı Kalmak Disiplin İşidir

Mesaj tarafından Nefy-ü İsbat Bir Ptsi Eyl. 24, 2007 6:07 pmZirveyi Yakalayan Çınar Koleji’nin Kurucu Temsilcisi Veysel Kafalı Bey ile Kurumun Çalışmaları ve Hedefleri Üzerine Görüştük: Yeni Dünya okuyucuları Çınar Koleji’nin başarılarına yabancı değil. Geçtiğimiz yıl farklı vesilelerle Yeni Dünya okuyucularına Çınar Koleji’nin başarılarıyla ilgili bilgi vermiştik. Bu sayımızda sizlere Çınar Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Veysel Kafalı Bey’le yaptığımız röportajı sunuyoruz.

Y.Dünya : Hocam, daha önce sizinle yaptığımız röportajlarda Çınar Koleji’nin 2005 yılında ÖSS’de tüm Anadolu Liseleri arasında Türkiye 1.si olduğunu söylemiştiniz. Bildiğimiz kadarıyla bugünlerde yine Çınar Koleji’nin yeni bir başarı haberi daha var. Bu konuda sizden bilgi alabilir miyiz?
V.Kafalı: Evet, sizin de ifade ettiğiniz gibi okulumuz 2005 ÖSS’de Anadolu Liseleri arasında Türkiye birincisi olmuştu. Bu yıl yapılan ÖSS’nin okullar bazındaki değerlendirmesi yakında açıklandı. Ve okulumuz 2006 ÖSS sonuçlarına göre de Türkiye birincisi oldu. Yalnız bu başarının geçen yıldan farklı bir yönü var. Geçtiğimiz yıl alınan başarı Türkiye’de bulunan resmi ve özel tüm Anadolu Liseleri arasındaki birincilikti. Bu yıl elde edilen başarıysa fen liseleri haricindeki tüm liseler arasındaki başarıdır. Yani ülkemizde fen liseleri dışında bulunan (süper lise, yabancı dil ağırlıklı liseler, Anadolu Liseleri, genel lise, meslek lisesi vb) toplam 6900 civarındaki lise arasındaki birincilik. Bu yönüyle alınan bu başarı bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Y.Dünya : Tebrik ederiz hocam. Kapsam itibariyle bakıldığında gerçekten çok önemli bir başarı bu.
V.Kafalı: Evet. Şükürler olsun Çınar Koleji’mizin birkaç yıldır artarak devam eden başarı grafiği bu yıl okulumuzun tüm liseler arasında zirveye yerleşmesiyle perçinlenmiş oldu. Bu başarı bir iki yıllık, tesadüfi bir başarı olmadığı için bu yıl zirvede kalındı. Uzun yıllar yapılan sistemli, fedakârane ve özverili çalışmaların neticesidir bu sonuç. Bu yönüyle bu başarıyı okulumuza kazandıran öğrencilerimize, okulumuza güvenen Çınar dostu velilerimize, gece gündüz demeden çalışan eğitim kadromuza sizin aracılığınızla da tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Y.Dünya : Hocam başarı anlamında zirveyi yakalayan Çınar Koleji’nin bundan sonraki hedefi nedir?
V.Kafalı: Başarı herkesin arzusu. Ama kalıcı olabilmek ancak bu işi hakkıyla yapabilenlerin, sistemli ve disiplinli olarak ilerleyen kurumların işidir. Zirvenin yakalanmış olması bundan sonra çalışmanın biteceği anlamına gelmiyor. “Başarıyı yakalamak zordur ama onu kalıcı hale getirmek daha zordur” derler. Bundan sonraki hedefimiz Çınar Koleji’nin zirvede kalarak hepimizin haklı gururu olmaya devam etmesidir. İşine sevgi katarak çalışan özverili eğitim kadromuzda ve öğrencilerimizde zirvede kalma arzusu hiç sönmeyecek şekilde heyecanını koruyacak inşallah.

Y.Dünya : Bizler de bu başarıların kalıcı olmasını ümid ediyoruz. Hocam biliyoruz ki Çınar Koleji’nin akademik başarılarının yanında farklı alanlarda da çok güzel çalışmaları var. Onlardan bahsedebilir misiniz.?
V.Kafalı: Elbette. Akademik başarı bizim çok önemsediğimiz bir konu. Ama tek başına yeterli olmadığını düşünüyoruz. Çünkü öğrencinin bilgi anlamında dolu olması onu hayatta başarılı kılmaya yetmez. Sosyal hayatta başarılı olabileceği özellikleri, hayata dair tercihlerinde sağlıklı kararlar verebilecek şuuru, kendini rahat ifade edebilecek özgüveni, ne pahasına olursa olsun hak’tan ve doğrudan ayrılmayacak dürüstlüğü kazandırmak dünyada ona verilebilecek en kıymetli değerler. Bu güzel hasletlerin değerinin hiçbir şeyle ölçülmesi mümkün değil.

Y.Dünya : Burada ahlaki eğitimin önemi devreye giriyor anlaşılan hocam?
V.Kafalı: Evet. Eğitim camiasında kullanılan ismiyle değerler eğitimi. Bundan soyutlanmış bir eğitim öğrenciye yazık etmek olur. Çünkü tek bir yöne kanalize edilen, kuru bilgiyle zihinleri doldurulan gençler de başarılı olabilirler hayatta. Ama bu başarı her çeşit mahsulün yetişebildiği, verimli topraklardan oluşan bir araziye sadece kış meyvesinin ekilmesine benzer. Hem tek bir çeşit hem de sadece bir mevsim ürün alınarak heba edilmiş olur o tarla.
Öğrencilerimiz ahlaki değerleri temel alan bir akademik eğitimden geçerek sosyal hayatta başarılı olmuş, kendi uzmanlık alanında elle gösterilen bir çalışma disiplini kazanmış ve insani özellikleriyle de etrafına sürekli ışık saçan, çevresinin gıpta ile baktığı tertemiz gençler olacaklar inşallah.

Y.Dünya : Bunlar çok güzel hedefler hocam. Bu hedefleri gerçekleştirmeye yönelik ne tür çalışmalarınız var?
V.Kafalı: Okulumuzda tek işi öğrencilerimize ahlaki değerleri kazandırma noktasında çalışmalar yapmak olan bir Değerler Eğitimi Birimimiz var. Birim görevlilerimiz derslerde işlenmek üzere öğretmenlerimize dökümanlar hazırlıyorlar.
Öğrencilerimizin okul dışındaki mekanlarda sosyal ve kültürel çalışmalarla bir araya gelmelerini sağlayacak eğitim programları yapılıyor.
Fikri gelişimlerini sağlayacak anasınıfından lise sona kadar okumaları gereken kitap listeleri hazırlanıyor.
Yetenek ve kabiliyetlerini hem ortaya çıkarmak hem de var olanları geliştirmek için çok küçük sınıflardan itibaren onlarca kulüp çalışmasıyla sosyal aktiviteler gerçekleştiriyorlar.
Öğretmenlerinin teşviki ve yönlendirmesiyle birçok konuda sunumlar hazırlayarak kendi arkadaşlarına ve öğretmenlerine slaytlar eşliğinde sunumlar yapıyorlar.
Bu ve daha bir çok çalışma öğrencilerimizin çok yönlü bir eğitimden geçerek nitelikli ve donanımlı bireyler olmaları için planlanıyor ve uygulanıyor.

Y.Dünya : Hocam hem akademik eğitim hem de ahlaki değerler kazandırma anlamında bunlar çok önemli çalışmalar. Bu hayırlı ve güzel çalışmalarınızın devamını diliyoruz.
V.Kafalı: İnşallah. İlginizden dolayı teşekkür ediyor, Yeni Dünya okuyucularına saygılar sunuyorum.

_________________
"Cemalinle ferahnak et ki yandım Ya Rasûlallah(sav)"
Yaman Dede
avatar
Nefy-ü İsbat
...
...

Erkek Mesaj Sayısı : 1805
Yaş : 28
Nereden : Ankara
İlgi Alanları : Tasavvuf
Kayıt Tarihi : 15/09/07

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz