Tasavvuf Alemi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İşte İmam-Hatip Liselerinin Yükselişi

2 posters

İşte İmam-Hatip Liselerinin Yükselişi Empty İşte İmam-Hatip Liselerinin Yükselişi

Mesaj tarafından Nefy-ü İsbat Ptsi Mart 17, 2008 10:38 am

Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre imam hatip liselerinin öğrenci artış oranı son 5 yılda yüzde 81'i geçti. Kızlardaki artış oranı yüzde 144'e ulaştı.

İmam hatiplerde 2001-2002 eğitim öğretim yılında 35 bin 474'ü kız olmak üzere toplam 77 bin 389 olan öğrenci sayısı, 2006-2007 eğitim döneminde 62 bin 168'i kız öğrenci olmak üzere 120 bin 668'e ulaştı.

Katsayı engeli olduğu ve bu nedenle ilginin azaldığı iddia edilmesine karşın, meslek liselerine ilgi her yıl artarak devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerine göre meslek ve imam hatip liselerinin tercih edilme oranı son 5 yıl içinde önemli ölçüde arttı. Meslek liselerinin öğrenci sayısı son 5 yılda yüzde 28'in üzerinde artış gösterdi. 2002-2003 eğitim döneminde 3 bin 575 adet meslek lisesi bulunurken, bu sayı 2006-2007 döneminde 4 bin 244'e bu yıl ise 4 bin 450'ye kadar çıktı. Buna karşın 1 yılda 206 yeni meslek lisesi eğitime açılmış olmasına karşın kadrolu öğretmen sayısı 84 bin 276'dan 83 bin 569'a geriledi. Bakanlık meslek liselerindeki öğretmen açığını ise 1202 sözleşmeli öğretmen alarak kapatmaya çalıştı.

BÜYÜK İLGİ

İmam hatip liselerinin öğrenci sayısındaki artış oranı ise yüzde 81'i geçti. İmam Hatip Liseleri'nde 2001-2002 eğitim öğretim yılında 35 bin 474'ü kız öğrenci olmak üzere toplam 77 bin 389 olan öğrenci sayısı, 2006-2007 eğitim döneminde 62 bin 168'i kız öğrenci olmak üzere 120 bin 668'e ulaştı. Kızların imam olamamasına karşın, imam hatip liselerinde kız öğrenci sayısının 5 yılda yüzde 144 oranında artış sağlaması dikkat çekti. İmam hatip liselerindeki öğretmen sayısı ise öğrenci artışı ile paralel olarak artırılırken, 2002-2003 eğitim döneminde 7 bin 432 olan öğretmen sayısı 5 yılda 9 bin 227'e çıkartıldı.

ÖĞRETMEN TARTIŞMASI

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, gazetelerde çıkan haber ve yorumlarda genel liselerde 20 öğrenciye bir öğretmen düşerken, imam hatip liselerinde 10 öğrenciye 1 öğretmen düştüğünün öne sürülmesine tepki gösterdi. Çelik, "Genel liselerde 20 değil, 18 öğrenciye bir öğretmen düşmektedir. Ancak mesleki ve teknik eğitim kapsamındaki tüm ortaöğretim kurumlarında öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, genel liselere göre düşüktür. Mesleki ve teknik eğitimi bir bütün olarak görmek istemeyen art niyetli bir göz, sadece imam hatip liselerini görmek isterse yazdıkları ancak kendisi gibi düşünenleri kandırmaktan öteye geçmeyecektir" dedi.

ÖDENEK YÜKSEKTİ

İmam hatip liselerinde öğrenci başına ayrılan ödeneklerin genel liselere göre yüksek olduğunun da iddia edildiğini ifade eden Çelik, "Milli Eğitim Bakanlığı var olduğu günden bu yana mesleki ve teknik eğitim alan bir öğrenciye ayrılan ödenek, genel liseye giden öğrenciden her zaman yüksek olmuştur" diye konuşmuştu.
Nefy-ü İsbat
Nefy-ü İsbat
...
...

Erkek Mesaj Sayısı : 1805
Nereden : Ankara
İlgi Alanları : Tasavvuf

İşte İmam-Hatip Liselerinin Yükselişi Empty Geri: İşte İmam-Hatip Liselerinin Yükselişi

Mesaj tarafından dipnot Ptsi Mart 17, 2008 10:03 pm

puan kırılmasına rağmen öğrencilerin artması çok güzel ancak.. imam hatiplerin içi boşaltıldı.. her yönden.. biz başladığımızda son sınıflar bizi beğenmezdi.. biz son sınıftayken yeni gelenler bizi şaşırtırdı.. gittikçe gittikçe seviye düştü..
ALLAH yardımcımız olsun..
dipnot
dipnot
...
...

http://www.islamiyonelis.com/index.php

- Similar topics