Tasavvuf Alemi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İslam Adım Adım Gelecek

İslam Adım Adım Gelecek Empty İslam Adım Adım Gelecek

Mesaj tarafından Nefy-ü İsbat Cuma Kas. 16, 2007 3:27 pm

Çakal Carlos'u Fransa'ya teslim ettiği ileri sürülen, bin Ladin'e ilham verdiği söylenen ünlü İslamcı teorisyen Hasan El Turabi SABAH'a açıklamalarıyla Malezya tartışmasına katıldı:

* İslami devrimi yaptığınız El Beşir'le neden ters düştünüz? Biz meseleye birleşik İslam düşüncesiyle baktığımız için Batı rahatsız oldu ve Sudan hükümetinin İslami yönetimden uzaklaşmasını sağladı..

* Şeriat kurallarının geçerli olmadığı demokratik bir ülkede "İyi Müslüman" olunamaz mı? Sudan için, bizim koşularımızda geniş çaplı, sivil bir devrim değil, askeri bir devrim düşündük. Fakat bu yönetim bir askeri diktatörlüğe dönüşmeyecekti. Ama yanılmışız. Sizde ise askeri yönetim laik. Türkiye'de bir parti sadece ******'e bağlılığını bildirerek iktidarda kalabilir, çünkü buna mecbur. Ülkenizde Müslümanlar sekülarizm kelimesini laik ahmakları memnun etmek için kullanıyorlar.

* Türkiye hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz yüzyıllarca İslam dünyasını Batı'nın saldırılarından korudunuz. Şimdi Türkiye'de İslam yine yükselişte. Türkiye'de İslam yavaş yavaş hakim olacak. Bunun önüne geçemezler. Yalnız bizden farklı olarak sizde İslam devrimle gelmez, siz adım adım, Batı'yı ürkütmeden daha derinden gidersiniz. Sizin yapınıza uygun olan da bu. Avrupa, sizi dışlarsa neler yapabileceğinizi iyi biliyor. 'Eğer biz bunları izole edersek Doğu'yla bütünleşecek, Osmanlı'yı diriltecek, bizi yıkacaklar" diyorlar. Sizi içlerine de alamıyorlar, çünkü içerden fethedilmekten korkuyorlar.

* Türkiye laik bir ülke olarak da bölgesinin öncülüğünü yapamaz mı? Biz Müslümanız. Müslüman birini sekülarist diye ayıramazsınız. Allah dünyasının efendisidir, her şeyin sahibidir. Eğer öyle olmadığını düşünüyorsanız neden ona ibadet ediyorsunuz?

Çakal'ın Fransa'ya verilmesini engellerdim

* Çakal Carlos kendisini Sudan'da sizin yakalattığınızı düşünüyor. Ne diyorsunuz? Çakal Carlos'u ben teslim ettirmedim. Yanlış biliyor. Sudan istihbaratı onun yerini tespit etti ve Fransa'ya verdi. Kendisinin burada diplomatik pasaportu vardı, çok iyi Arapça konuşuyordu, Lübnanlı bir metresi vardı.

* Çakal'la görüştünüz mü hiç? Hayır görüşmedim ama görüşmeyi isterdim. Onun kitabını okudum. Samimiyetle söylüyorum onu teslim ettiren kişi ben değildim. Bunu yapmazdım. Onu gördüğümde şunu söylemek isterim. "Kitabındaki bilgiyi lütfen düzelt, seni Fransa'ya verdiren ben değildim."

* Sudanlı bir generalin karısı ile ilişkisinden ötürü Fransa'ya verildiği de söyleniyor... Öyle bir söylenti çıktı. Ama ben bilmiyorum. Neticede Sudan, Çakal'ı Fransa'ya verdiği halde Batı'ya yine yaranamadı.

Hasan Turabi kimdir?

Fransa ve İngiltere'de hukuk eğitimi gördü. Sudan'daki Müslüman Kardeşler cemaatine girdi, ancak sonra bu cemaatten ayrı olarak İslami Milli Cephe'yi kurdu. 1970'li yıllardan itibaren dünyadaki bütün İslami akımları etkileyen bir teorisyen olarak tanınmaya başladı. 1989'da Genelkurmay Başkanı Ömer El Beşir'in "Milli Kurtuluş Devrimi" adını verdiği askeri darbeyi destekledi. Ancak daha sonra Beşir yönetimi ile ilişkileri bozuldu. Turabi Batı'da terörizme ilham veren biri olarak görülüyor.
Nefy-ü İsbat
Nefy-ü İsbat
...
...

Erkek Mesaj Sayısı : 1805
Nereden : Ankara
İlgi Alanları : Tasavvuf

- Similar topics